اعلامیه کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس

مینسک، ۳۱ مارس ۲۰۱۲

برگردان: تارنگاشت مهر

تلاش‌ دولت‌های غربی در راستای نابودی اصول بنیادین سیاست‌های بین‌المللی و برای تحمیل ارزش‌ها و شیوه زندگی لیبرالی به بشریت موجب نگرانی و اضطراب مردم جهان گشته است. دخالت در امور کشورهای مستقل، به‌کارگیری سیاست معیارهای دوگانه، استفاده از اولتیماتوم، انواع تحریم‌ها، و همچنین فشارهای بی‌اساس بر نهادهای دولتی، در روابط بین‌المللی غیرقابل قبول است.

مدتی است که سران کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا با بهانه‌های ساختگی و اتهاماتی نظیر نقض حقوق بشر، و اتخاذ شیوه‌های ناپاک، سعی کرده‌اند تا ثبات سنتی در جمهوری بلاروس را که بر پایه انترناسیونالیسم، تعامل و صلح‌دوستی استوار است خدشه‌دار سازند.

حزب کمونیست بلاروس، به‌عنوان یکی از احزاب بانفوذ و سازمان‌یافته‌ترین بخش جامعه، هیچ شکل از دستور سیاسی، شانتاژ اقتصادی، فشار روانی ـ اطلاعاتی، افترا، تهدید و روش‌های مشابه را علیه کشور ما، که همه از زرادخانه‌های دوران «جنگ سرد» به ارث رسیده است و استانداردهای حقوق بین‌الملل و عقل سلیم را نقض می‌کند، نمی‌پذیرد. ما بر این باور هستیم که مقامات حاکم در غرب صلاحیت آن را ندارند تا از نظر حقوق سیاسی و اخلاقی دیگر کشورها را به رعایت نرُم‌ها و استانداردهای بین‌المللی و همچنین حقوق و آزادی شهروندان فراخوانند.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه بلاروس نامشروع، غیرقابل توجیه، و یک سیاست‌ فرصت‌طلبانه ناشی از ملاحظات سیاسی است. در حال حاضر، برخی از سیاستمداران غربی به همه اقدامات غیرقانونی مخالفان رادیکال دولت بلاروس رنگ سیاسی می‌دهند و خواهان «فعالیت قانونی» برای آن‌ها هستند.

کمونیست‌های بلاروس با هرگونه مداخله در امور داخلی کشور مستقل بلاروس و تخصیص کمک مالی از طرف برخی از سازمان‌های غربی در حمایت از اپوزیسیون مخالف می‌باشند. اپوزیسیون آشکارا به فعالیت‌های ضددولتی مشغول بوده است، اما سیاستمداران غربی به آنان به‌عنوان «مبارزان ضد توتالیتاریسم» احترام می‌گذارند. این موضع سیاستمداران غربی برای ما قابل درک نیست. آن‌ها تنها مخالفان حکومت را یگانه نماینده جامعه مدنی بلاروس می‌شناسند. سیاستمداران غربی به‌عمد وجود میلیون‌ها بلاروس را، که به ارزش‌های دموکراتیک متعهدند و از حمایت اپوزیسیون به‌خاطر استفاده از زبان اولتیماتوم، تلاش برای نابودی صلح و ایجاد هرج و مرج در کشور سرباز زده‌اند، نادیده می‌گیرند.

اگر اتحادیه اروپا «متعهد به پشتیبانی از مردم بلاروس، از جامعه مدنی و همکاری با ما، و از آرمان‌های دموکراتیک بلاروس است»، آنگاه باید گفت‌وگو با جامعه بلاروس را نه به‌صورت انتخابی، بلکه به‌طور همگانی و بدون استثناء بیاموزد.

ما سیاست‌های زیان‌بار و بی‌چشم‌انداز غرب را برای به زانو درآوردن مردم آزادی‌خواه، تحصیل کرده، با استعداد، بردبار و کوشای بلاروس، که معنای حقیقی ارزش دوستی ملل را می‌دانند، و سزاوار تعیین سرنوشت خود در چگونه زیستن هستند، به‌شدت محکوم می‌کنیم.

ما، به‌رغم همه دسیسه‌های دشمنان، به حفظ ثبات کشور و توافق‌های اجتماعی خود ادامه خواهیم داد.

ما، با وجدانی آگاه، برای ساختن یک بلاروس موفق و قوی در راستای منافع عموم، پیوسته تلاش خواهیم کرد.

کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس

About The Author

Number of Entries : 22

نظر دهید

© 2012 تارنگاشت مهر