نامهٔ سرگشادهٔ رییس «انجمن بین‌المللی شهرهای پیام‌آور صلح» به جنبش جهانی صلح

برگردان: تارنگاشت مهر

۳ ژوئیه ۲۰۱۲

دوستان عزیز،

سرتیتر شمارهٔ امروز «نیویورک تایمز» از افزایش خطرناک و باورنکردنی نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه علیه ایران، که گامی دیگر در راستای سیاست اوباما برای وادار کردن ایران به توقف برنامهٔ هسته‌ای آن است، حکایت دارد. علاوه بر این، تحریم‌های تازه‌ای بر ایران تحمیل شده‌اند که اثراتی جدی بر مردم ایران خواهند داشت. به‌گزارش این مقاله، هدف از این «پیام» فوق‌العاده، اطمینان دادن به اسرائیل است.

ما این تشدید گستاخانه و تحریک‌آمیز تنش‌ها در خاورمیانه را محکوم می‌کنیم. ما تأکید می‌کنیم که تنها راه‌حل برای مسألهٔ سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه، راه‌حل تاریخی سازمان ملل متحد، یعنی اعلام خاورمیانه به‌عنوان یک منطقهٔ غیرهسته‌ای است. سکوت حاضر در رابطه با توافق سازمان ملل متحد برای برگزاری کنفرانس «خاورمیانهٔ غیرهسته‌ای» در دسامبر سال جاری در هلسینکی، فنلاند، غیرقابل درک است. چنین پیمانی مستلزم این است که همهٔ کشورهای خاورمیانه بپذیرند که هیچ سلاح هسته‌ای در خاک آنان وجود نداشته باشد و هیچ‌گونه پژوهش، تبدیل، تولید و غنی‌سازی اورانیورم در خاک‌شان صورت نگیرد. این مستلزم آن خواهد بود که اسرائیل از زرادخانهٔ هسته‌ای خود دست بردارد. چنین پیمانی زیر نظر سازمان  جهانی انرژی اتمی به‌اجرا درخواهد آمد، و نتایجی آشکار خواهد داشت: تنش‌ها در سطح منطقه کاهش خواهد یافت و راه را برای اجرای سیاست‌های اعتمادسازی خواهد گشود. آیا هدف چیزی جز این است؟

ما برای این واقعیت که خواست امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای هر روز در سطح جهان گسترش می‌یابد ارزش بسیار قائلیم. سازمان ما برای دستیابی به همین هدف تشکیل شده است. در عین‌حال ما با این خطر فوری روبه‌رو هستیم که هر آن ممکن است کنترل سلاح‌های هسته‌ای از دست خارج شود، و در نتیجه نمی‌توانیم در انتظار راه‌حل نهایی دست روی دست بگذاریم.

ما از جنبش صلح جهانی می‌خواهیم که بی‌درنگ صدای خود را در این مورد که راه‌حل بحران «ایران» غیرهسته‌ای اعلام کردن منطقهٔ خاورمیانه است بلند کنند؛ و خواستار شوند که طرفین کنونی مذاکره، در حمایت از یک خاورمیانهٔ غیرهسته‌ای، در کنفرانس هلسینکی شرکت نمایند. این کار تنش‌ها را کاهش خواهد داد و راه را برای اقدامات اعتمادسازانه، از جمله خروج فوری نیروهای نظامی، برداشتن تحریم‌ها، و خودداری از هراقدامی در آینده که بر نتایج کنفرانس هلسینکی تأثیر منفی بگذارد خواهد گشود.

جنبش صلح باید برای نشان دادن  خواست مردم جهان برای صلح در خاورمیانه در کنفرانس هلسینکی حضور داشته باشد.

آلفرد ماردر،
رییس «انجمن بین‌المللی شهرهای پیام‌آور صلح»

About The Author

Number of Entries : 22

نظر دهید

© 2012 تارنگاشت مهر