بیانیه «آلکا پاپاریکا»، دبیر کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان، در باره نتایج انتخابات ١٧ ژوئن ٢٠١٢

برگردان: تارنگاشت مهر

منبع: تارنگاشت حزب کمونیست یونان، ۱۷ ژوئن ۲۰۱۲

نتایج انتخابات ١٧ ژوئن ٢٠١٢ به قرار زیر است:
   – حزب کمونیست یونان ……………………………………………….. ۴٫۵   در صد
   – دموکراسی نوین یا ان.د.(حزب لیبرال) ………………………………….  ٢٩٫۶ در صد
   – سیریزا (ائتلاف نیروهای اپورتونیست و نیروهای برخاسته از پازوک) …………..   ٢۶٫٩ در صد
   – پازوک (سوسیال دموکرات‌ها) …………………………………………   ١٢٫٣ در صد
   – یونانی‌های مستقل ………………………………………………….  ٧٫۵۵ در صد
   – سحرگاه زرین (حزب ملی‌گرا و نژادپرست) ………………………………  ۶٫٩   در صد
   – چپ دموکراتیک (انشعابیون حزب پازوک متحد شده با برخی از نیروهای آن حزب)    ۶٫٣   در صد
   – لائوس (انشعاب قدیمی از ان.د. – حزب ناسیونالیست) …………………….   ١٫٣   در صد

بر اساس این نتایج، حزب کمونیست یونان ١٢ نماینده خواهد داشت.

پس از اعلام نتایج، دبیر کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست یونان بیانیه زیر را صادر کرد :

«انتخابات برای خلق [یونان] که در اثر بحران اقتصادی و تصمیماتی که در پی آن اتخاذ شد، مانند مموراندم ها(۱)، قراردادهای مربوط به بدهی‌ها، و قوانین اعمال شده، ضربه خورده است نتایجی منفی به‌بار آورده است. خلق (یونان) مسائلی جدی و تغییر و تحولاتی عمده را در پیش رو دارد و هر دولتی که بر سر کار آید، نخواهد توانست انتظاراتش را بر آورده کند. کاملاً برعکس، ارزیابی ما از خصلت منفی نتایج انتخابات بر پایهٔ عناصر زیر بنا شده است:

عنصر نخست: افزایش رأی‌های «دموکراسی‌نوین»، حزبی که خصلت ضد کارگری و ضدمردمی آن معروف بوده و تاکنون تغییری در آن حاصل نشده است. برخلاف آن‌چه آقای «ساماراس» ادعا می‌کند، شرایط بد برای خلق [یونان] به‌پایان نرسیده و هنوز در راه است. هر حکومتی هم که بعدها تشکیل شود  ـــ ظاهراً با «دموکراسی نوین» ـــ نه‌تنها مسائل خلق [یونان] را حل نخواهد کرد بلکه آن‌ها را بغرنج‌تر خواهد نمود.

عنصر دوم: افزایش رأی‌های «سیریزا» در انتخابات اخیر. رأی‌های ریخته شده به‌نفع این حزب، افزایش قابل توجهی را نسبت به انتخابات ماه مه نشان می‌دهد. این بار «سیریزا» رأی زیادی به‌دست آورده و درصد رأی آن به‌گونه قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. اما «سیریزا» تا حد زیادی از تندی و تیزی شعارهای خود در مورد مموراندوم‌ها، قراردادهای مربوط به وام‌ها و اجرای قوانین کاسته و به‌روشنی اعلام کرده است که سیاست آن در دولت آینده در چارچوب «راه یگانهٔ اروپایی» خواهد بود. «سیریزا» به طبقات حاکم و قدرت‌های بیگانه اطمینان داد که یونان به‌هر قیمت در منطقهٔ یورو باقی خواهد ماند. در این راستا، ما این تغییر موضع «سیریزا» را به‌عنوان یک عنصر منفی ارزیابی می‌کنیم؛ مستقل از این امر که ما باور داریم «سیریزا» مواضعی را که طی انتخابات ۶ مه از آن‌ها دفاع می‌کرد، به اجرا نمی‌گذاشت.

عنصر سوم منفی: بدون هیچ تردیدی، از دست دادن رأی‌های حزب کمونیست یونان، بر روی توان مداخلهٔ مردمی در رویارویی با تشدید مسایل ناشی از بحران در یونان، و به‌ویژه ژرف‌تر شدن بحران در منطقه یورو، سنگینی خواهد کرد. این امر آن‌چه را که ما از فردای انتخابات ۶ مه می‌گفتیم، تأیید می‌کند، یعنی این مبارزهٔ انتخاباتی، سخت‌ترین و پیچیده‌ترین مبارزهٔ انتخاباتی‌ای است که حزب کمونیست یونان طی ۴۰ سال اخیربا آن روبه‌رو بوده است. ما می‌دانستیم موانع گسترده‌ٔ فراروی حزب بسیار خطیرتر از آن‌هایی است که حزب تا انتخابات ۶ مه با آن ها رو‌به‌رو بوده است؛ به‌ویژه بر سر دوراهی قرار گرفتن در نظام جدید دوقطبی، یعنی «دموکراسی‌نوین» و «سیریزا». آن‌ها هر یک مبارزه انتخاباتی خود را برای این نتایج به‌پیش بردند: یکی توسط ارعاب و دیگری توسط توهمات. البته نتایج انتخابات اخیر نیز مورد تجزیه و تحلیل کلی و ارزیابی ژرف مجموعهٔ حزب، جوانان کمونیست و دوستداران و هواداران حزب، همانند آن‌چه که تا کنون در مورد تمام انتخابات صورت گرفته است، قرار خواهد گرفت.

چهارمین عنصر منفی: رأی‌ها و درصد آرای به‌دست آمده توسط «سحرگاه زرین»، به‌رغم آشکار شدن دلایل بیشتری در مورد ماهیت فاشیستی و جنایت‌کارانهٔ آن پس از ششم ماه مه.

حزب کمونیست یونان گفتن واقعیت‌ها را در مورد خصلت بحران و تغییرات احتمالی منفی در منطقه یورو، در مورد ماهیت اتحادیهٔ اروپا، در مورد لزوم لغو یک‌جانبه بدهی‌ها، دربارهٔ لزوم جدا شدن از اتحادیهٔ اروپا، و در مورد مبارزه برای قدرت توده‌ای، برگزیده است. ما همه این‌ها را با شناخت خود از مسایل مطرح کرده‌ایم.

شرکت ممکن حزب کمونیست یونان در یک دولت برای مدیریت بحران در چنین مرحلهٔ حادی، در حالی که به یک خط شکست و یک ضدحمله نیاز است، دیر یا زود به شکست عمدهٔ جنبش منتهی می‌شد. شرکت حزب کمونیست یونان در یک دولت بی‌عاقبت و دو چهره، یکی داخلی و دیگری خارجی، می‌توانست به‌عنوان بهانه‌ای برای آشتی دادن خلق [یونان] با سیاست دولت و همراه کردن حزب با منافع مونوپل‌ها به‌کار رود.

ما درود های خود را به اعضای حزب و جوانان کمونیست، به دوستداران و هواداران حزب که مبارزه سختی را در پیش گرفته بودند؛ به تمام کسانی که در برابر فشارهای وارد مقاومت کردند و به حزب کمونیست رای دادند، می فرستیم.

ما بدین‌وسیله اعلام می‌داریم که حزب کمونیست یونان، به رغم کاهش نمایندگانش در مجلس یونان، پا برجا خواهد ماند، فعالیت شدید خود را در جنبش پی‌خواهد گرفت، از کلیهٔ امکانات مبارزه و امید پشتیبانی خواهد کرد و به‌تقویت آن‌ها خواهد پرداخت.   

ما اطمینان داریم که خلق [یونان] طی رویدادهای آینده، مسایلی را که ما در حین دو مبارزهٔ انتخاباتی اخیر در مورد پیش‌بینی‌ها و هشدارهایمان، در مورد تغییرات در منطقهٔ یورو، دربارهٔ درگیر شدن یونان در یک جنگ، به‌ویژه پس از انتخابات در ایالات متحده آمریکا، مطرح کردیم، به‌یاد خواهد آورد. ما بر این باوریم که افرادی که به‌رغم تحسین موضع‌گیری‌ها نقش حزب کمونیست یونان به حزب رأی ندادند، نتایج این کار را در یک دولت احتمالی ضدمموراندوم نیز درک خواهند کرد.

ما اطمینان می‌دهیم که به آن‌چه پیش از انتخابات به خلق [یونان] اعلام کردیم وفادار خواهیم ماند. ما در هر مبارزه‌ای پیش‌گام خواهیم بود. ما از هر ابتکاری در مبارزه برای حل مسایل حاد و جاری در یونان پشتیبانی خواهیم کرد، و تا آن‌جا که در توان ما باشد، خلق [یونان] را آماده خواهیم کرد تا در برابر توفانی که در پیش رو است ایستادگی نماید. ما امیدواریم که این پس‌رفت در سمت‌گیری‌ای که به‌ویژه طی دومین مبارزهٔ انتخاباتی نمایان گشته است، زیاد به‌درازا نکشد، زیرا در حالی که تغییرات منفی با شتاب زیاد صورت می‌گیرد، زمان زیادی برای عقب نشینی  نمی‌تواند وجود داشته باشد.

به‌نظر حزب کمونیست یونان، پایگاه‌های ضدحملهٔ توده‌ای باید در محل کار، ناحیه‌ها و محله‌ها باشد. و مهم‌تر از همه این‌که باید جنبش کارگری و توده‌ای و ائتلاف اجتماعی ـ سیاسی را که می‌رود برای حل مسائل فوری کشور مبارزه کند و نیروها را برای سرنگونی ریشه‌ای لازم گردهم آورد، تقویت کرد.

آتن – ١٧ ژوئن ٢٠١٢
دبیرخانهٔ حزب کمونیست یونان

(۱) یادداشت مترجم: «مموراندوم» عبارت از توافقی است که قرار است بین یونان و سه طلبکار عمده اش یعنی اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول در مورد سیاست های ریاضت کشی خلق یونان صورت گیرد.

About The Author

Number of Entries : 22

نظر دهید

© 2012 تارنگاشت مهر