سوریه در مسیر تراژدی یوگسلاوی

بیانیه کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

برگردان: تارنگاشت مهر
منبع: پراودا، ۳۱ مه ۲۰۱۲

سیاست‌مداران و رسانه‌های غربی تبلیغات هیستریک شدیدی دربارهٔ به‌اصطلاح آتشبار ارتش سوریه در تاریخ ۲۶-۲۵ مه در شهر «حولا»، که باعث مرگ بیش از صد تن از مردم غیرنظامی و از جمله ۳۵ کودک شد، به‌راه انداخته‌اند.

غرب مسؤولیت کشتار مردم را بدون بررسی و تحقیق دربارهٔ این تراژدی به‌عهدهٔ مقامات سوریه گذشت. دبیرکل سازمان ملل متحد، «بان کی مون»، و نمایندهٔ ویژهٔ سازمان ملل و اتحادیهٔ عرب، «کوفی عنان»، عجولانه اظهار داشتند که «این جنایت هولناک و وحشیانه … نقض قوانین بین‌الملل و تعهدات دولت سوریه است».

اما تخریب شهر توسط توپخانهٔ نیروهای نظامی مورد تأیید قرار نگرفته است. نه خبرنگاران، نه ناظران سازمان ملل و نه شبه ‌ظامیان تروریست، که از تمام حوادث فیلم ویدیویی می‌گیرند، نتوانسته‌اند در اطراف شهر «حولا» وجود تجهیزات سنگین نظامی را اثبات کنند. اما، بر اساس گزارش‌ها، در اجساد قربانیان و کودکان نشانه‌های متعددی از اثرات چاقو و گلوله، از جمله شلیک به پشت سر، دیده می‌شود.

تراژدی «حولا» یادآور حوادث خونین در «بوسنی» در اواسط سال‌های ۹۰ است که بهانه‌ای برای مداخله ٔناتو در بالکان گردید. در ۵ فوریه ۱۹۹۴، در بازار »مارکله» در «سارایوو» انفجاری رخ داد که ۶۸ کشته و ۱۴۴ زخمی به‌جا گذاشت. بلافاصله صرب‌ها را به شلیک خمپاره به بازار متهم کردند. سپس «ناتو »به صرب‌های «بوسنی» اولتیماتوم داد و آنها را، به حملهٔ هوایی در صورت عدم خروج سلاح‌های سنگین خود از «سارایوو» تهدید کرد. صرب‌ها نیز نیروهای خود را خارج کردند.

با این همه، این فقط اولین گام بهانه‌تراشی «ناتو» برای تجاوز نظامی بود. ۲۸ اوت ۱۹۹۵، بار دیگر انفجاری در بازار «مارکله» رخ داد که ۳۷ کشته و ۹۰ زخمی به‌جا گذاشت. مانند تراژدی سال ۱۹۹۴، غرب اعلام کرد که شهر مورد حملهٔ خمپاره‌های صرب ها قرار گرفته است. و بدون هیچ تحقیقی در این‌باره، در ۳۰ اوت، «آلیانس» عملیات نظامی را آغاز کرد و مواضع ارتش صرب‌ها مورد بمباران هوایی «ناتو» قرار گرفت.

سرهنگ «آندره دیمورینکو»، معاون فرمانده نیروهای صلح سازمان ملل در «سارایوو»، بعد از بررسی شرایط انفجار اظهار داشت که انفجار در بازار «مارکله» نمی‌توانسته بر اثر شلیک از مواضع صرب‌ها باشد. «دیمورینکو» خاطرنشان ساخت که سخن بر سر یک حرکت تروریستی توسط «نیروهای داخلی تحت کنترل ارتش مسلمانان بوسنی به‌منظور یافتن بهانه‌ای برای بمباران مواضع صرب‌ها توسط نیروی هوایی ناتو بوده است». استدلال «دیمورینکو» توسط هیچ‌کس رد نشد.

لرد »اوئن»، نمایندهٔ سابق «ناتو» در یوگسلاوی، بعد از چند سال به‌طرز خودخواهانه‌ای اعلام کرد که «این پرسش که چه کسی آن خمپاره‌ها را در بازار مارکله شلیک کرد، پس از این که به‌بهانه‌ای در راستای اتمام حجت ناتو و سپس بمباران صرب‌های بوسنی گردید، دیگر دارای وزن سیاسی دو سال پیش نیست».

آنچه به‌وضوح روشن است، اجرای همان سناریو در سوریه است. نگارندگان آن امیدوارند که مردم جهان فراموش کرده باشند که چگونه از راه تحریکات خونین، بهانه‌ای برای ویران کردن کشوری شکوفا در مرکز اروپا، یعنی یوگسلاوی، به اجرا در آمد.

چند روز پیش دو سناتور آمریکایی، «د. ماگین» و «د. لیبرمن»، برای ملاقات با فرماندهان شبه نظامیان مسافرتی به منطقهٔ مرزی ترکیه و سوریه داشتند و بعد از آن آشکارا حمایت خود را از اپوزیسیون سوریه و استفاده از «کمک هوایی خارجی در دفاع از پایگاه‌های آنان» اعلام کردند. این بیانیه تأییدی است بر استفاده همآهنگ‌شده از نیروهای هوایی «ناتو» و مزدوران زمینی‌اش در سوریه، و اینکه همه چیز فراهم است و فقط یک بهانه لازم است.

حوادث «حولا»، جایی که جنایت هولناکی علیه مردم صورت گرفت، یادآور جنایات مزدوران خارجی در لیبی است و نشان می‌دهد که این قتل‌عام به‌دستور «ناتو» بوده است. همآهنگی شگفت‌انگیز عکس‌العمل‌های سیاست‌مداران غربی، که خواستار مداخلهٔ سریع علیه سوریه شدند، تأییدی بر نظر ما در مورد عاملان اصلی این جنایت است.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه این جنایت ننگین در شهر «حولا» به‌شدت را محکوم می کند و خواهان بررسی شفاف این قساوت است. ما ایمان داریم که، دیر یا زود، رد پای سازمان‌های اطلاعاتی غرب در این جنایت، همان‌طور که در اقدامات مشابه در یوگسلاوی، لیبی و افغانستان رخ داد، آشکار خواهد شد.

About The Author

Number of Entries : 22

نظر دهید

© 2012 تارنگاشت مهر