موضع‌گیری حزب کمونیست یونان درمورد حزب «سیریزا»

حزب «سیریزا» استوارنامهٔ رسمی خود را به ایالات متحده آمریکا و اتحادیهٔ اروپا تقدیم کرد

 

برگردان: تارنگاشت مهر

منبع : سایت حزب کمونیست یونان

٧ ژوئن ۲۰۱۲

روز چهارشنبه ۶ ژوئن، «ا. تسیپراس»، رهبر حزب «سیریزا» در یونان، با سفرا و دیپلمات‌های کشورهای «گروه ٢٠» ملاقات کرد. در تاریخ ٧ ژوئن ٢٠١٢، روزنامهٔ «ریزوس پاستیس»، ارگان کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست یونان، تفسیر زیر را در این باره منتشر کرد:

آقای «تسیپراس» استوارنامهٔ خود را در یک رویداد رسمی به یک مقام رسمی سفارت آمریکا و دیپلمات‌هایی از  ١٩
کشور از نیرومند‌ترین کشورهای سرمایه‌داری، تقدیم کرد. ملاقات رهبر «سیریزا» با سفرای کشورهای  «گروه ٢٠» یادآور گذشته‌ای نه‌چندان دور، یعنی مشحصاً دوران نخست وزیر قبلی «جیورجس پاپاندرئو»، بود که در هفته‌های اخیر بدون گذاشتن اثری از خود ناپدید شد: همان شعارها دربارهٔ اتخاذ «سیاست خارجی چندجانبهٔ صلح‌آمیز»، همان ارجاع به «ابتکارات بین‌المللی برای دموکراتیزه کردن روابط بین‌المللی»، و نیاز به «ارتقاء نقش سازمان ملل متحد».

هم‌زمان، در این رویداد کوچک‌ترین اشاره‌ای به نقش پیمان «ناتو» نشد. گویی دهان‌ها بسته شده بود!  «ناتو»یی که همین اواخر طی اجلاس خود در شیکاگو، تصمیم‌های خطرناکی در مورد گسترش فعالیت‌هایش و سرکوب نیروها و خلق‌هایی که در پی در دست گرفتن آینده خود هستند، اتخاذ کرده است.

سکوت آقای «تسیپراس» دربارهٔ مداخله‌های پیوسته در سوریه شگفت آور است. به این مداخله‌ها نیز کوچک‌ترین اشاره‌ای نشده است. گویی نقشه‌های مداخلهٔ نظامی در منطقهٔ خاورمیانه وجود خارجی ندارد؛ گویی استفاده از پایگاه «سودا» در یونان، یا به‌گونه‌ای گسترده‌تر، یعنی استفاده از بنادر و فضای هوایی و دریایی کشور ما بخشی از برنامه‌های مداخله‌جویانهٔ «ناتو» نیست.

چرا این‌چنین است؟ این دیگر آشکار است! هنگامی که مسأله ٔخروج کشور از برنامه‌های امپریالیستی، خروج از پیمان امپریالیستی «ناتو» به بهانهٔ «الزامات اتحاد» مطرح نمی شود، کشور ما با دولتی به‌اصطلاح «چپ» به این جنگ جدید آکنده از خون و خون‌ریزی کشیده خواهد شد. اما آقای «تسیپراس» فراموش نکرد که بگوید مایل است  نقش رهبری را در «خاورمیانهٔ عاری از سلاح‌های هسته‌ای»  ایفا کند. البته مقصود او اشاره به برنامهٔ هسته‌ای ایران بود که آن نیز به‌هر حال به‌عنوان بهانه‌ای از سوی آمریکا و اسرائیل برای توجیه حملهٔ احتمالی به ایران در یک جنگ جدید به‌کار گرفته خواهد شد. اما حتی یک کلمه دربارهٔ تسلیحات هسته‌ای اسرائیل گفته نشد!

رهبر «سیریزا» بار دیگر وفاداری خود را نسبت به اتحادیهٔ اروپای امپریالیستی بیان کرد و افزود که ترکیه باید به آن بپیوندد، امری که حزب کمونیست و جنبش کارگری ترکیه با آن موافق نیست! سرانجام، او موقعیت را مناسب تشخیص داد تا زهر خود را بر سوسیالیسم در اتحاد شوروی سابق و دیگر کشورهای سوسیالیستی سدهٔ بیستم بریزد؛ نظامی که به‌رغم ضعف‌های موجود در آن، بیش از ۵۰ سال به‌مثابه یک حامی استوار صلح و امنیت خلق‌ها، و همانند خاری در چشم امپریالیست‌ها، پا برجا بود.

توضیح مترجم : برخی از رسانه های بورژوازی در سطح بین المللی، پس از پایان انتخابات ۶ مه در یونان، حزب “سیریزا” را به عنوان “برنده” انتخابات معرفی کردند و از نام آن یعنی “ائتلاف چپ رادیکال” چنین نتیجه گرفتند که “سیریزا” در جبهه چپ رادیکال قرار دارد و حتی حزبی است کمونیست. آشکار است که این برداشت واقعیت ندارد. نیروی مرکزی در این حزب، برنامه سوسیال دموکرات ها را تبلیغ می کند؛  در سال ١٩٩٢ این حزب در مجلس یونان به نفع معاهده “ماستریخت” رای داد و اکنون ، از اتحادیه اروپای امپریالیستی دفاع می کند. برنامه این حزب در واقع برای اداره کردن نظام سرمایه داری در یونان تدوین شده است. این حزب به کارزار ضد کمونیستی بر علیه اتحاد شوروی سابق و دیگر کشورهای سوسیالیستی سده بیستم پیوست. “سیریزا” عضو کمیته اجرائی “حزب چپ اروپائی” است که در واقع به عنوان ابزاری در دستان اتحادیه اروپا در راستای از بین بردن خصلت های کمونیستی احزاب کمونیست کشورهای اروپائی به کار می رود.

 


About The Author

Number of Entries : 22

نظر دهید

© 2012 تارنگاشت مهر