«عیدی» رهبران، فاجعه برای استقلال ملی است (تجدید انتشار)

توسعهٔ ضروری اقتصادی، از جمله به کمک سرمایه‌‏های ملی و استفاده از سرمایه و تکنولوژی پیشرفته در جهان، تنها از طریق اجرای یک اقتصاد ملی ممکن و قابل دست‌یابی است. برای دست‌یابی به چنین هدفی، مبارزهٔ متحد همه نیروهای میهن‏‌دوست و ترقی‏‌خواه کشور، از جمله قشربندی‌های درون حاکمیت و پیرامون آن، در یک جبههٔ متحد در دفاع از آرمان‌های دموکراتیک و ضدامپریالیستی انقلاب مردم میهن ما ضروری است.

آیت‏الله خامنه‏‌ای در پیام نوروزی خود سال ١٣۸۷ را «سال نوآوری و شکوفایی» نام نهاد و خواستار اجرای «طرح‏‌ها و کارهایی [شد] که از مدت‏‌ها پیش و یا در سال‏‌های اخیر شروع شده بود.»

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور، در پیام خود با صراحت بیشتری پرده را کمی بالاتر زد و گوشه‏‌هایی از محتوای سخنان «رهبر» را توضیح داد و برشمرد و از «انجام کارهای بزرگ، از جمله تحولات اقتصادی، اصلاح ساختارها … کاهش هزینه‌‏های دستگاه‏‌های اجرایی …» سخن راند.

آیت‌‏الله واعظ طبسی، جنتی و دیگران نیز در همین ساز دمیدند. این «کارهای بزرگ» همان اجرای نسخهٔ امپریالیستی «خصوصی و آزادسازی اقتصادی» است. «اصلاح ساختارها» را دستگاه‌های تبلیغاتی امپریالیستی «مقررات زدایی» یا برداشتن کلیه موانع برای «گردش آزاد سرمایه» می‌نامند که همان برقرار شدن «قانون [جنگل] بازار» است. «کاهش هزینه‌‏های دستگاه‏های اجرایی»، نامی است که همین دستگاه‌‏های ایدئولوژیک سرمایه‌‏داری جهانی ‌شده برای «دولت کوچک» و دولتی که تعهدی در برابر حفظ منافع مردم و برآوردن نیازهای اجتماعی آنان ندارد، اعطا کرده‌‏اند. دولتی که وظیفه آن تأمین شرایط برای «اقتصاد آزاد» و «دموکراسی اقتصادی» است که جرج بوش به نمایندهٔ اصلی آن در سال‏‌های اخیر تبدیل شده است و آیت‌‏الله خامنه‌‏ای در سخنان خود در مشهد آن را ایجاد شرایط برای «همهٔ کسانی که استعداد تحرک، کار و تولید دارند» می‌نامد و آن را «عبادت و صواب» تعبیر می‌کند.

واقعیت آن است که نمایندگان سرمایه‌‏داری حاکم در ایران نه خواب‏‌نما شده‌‏اند و نه قادر به معجزه هستند. ریشه و علت هم‌صدایی برای «سال نوآوری و شکوفایی» در این واقعیت نهفته است که حاکمیت سرمایه‌داری بزرگ در جمهوری اسلامی، علی‌رغم رأیِ قریب به اتفاق مردم به قانون اساسی جمهوری اسلامی که در آن زمینهٔ یک اقتصاد دموکراتیک به سود مردم زحمت‌کش ـــ مردمی که طبق همین قانون اساسی برای اولین بار و به‏‌مثابه دستاورد انقلاب بزرگ خود از حقوق قانونی دمکراتیک، ابراز عقیده و نظر، تشکل در سازمان‏‌های صنفی و احزاب طبقاتی برخوردار شده بودند ـــ و دیگر اقشار میهن‌دوست، از جمله سرمایه‌داران ملی، به تصویب مردم رسیده بود، به افشای قطره قطرهٔ فاجعهٔ در شرف تکوین پرداخته‌اند: فاجعهٔ توافق بر سر اجرای تام و تمام نسخهٔ امپریالیستی «خصوصی و آزادسازی اقتصادی» و گشودن درها بر روی سرمایهٔ امپریالیستی و دعوت از آن برای غارت ثروت‌های ملی مردم میهن ما که با انقلاب بهمن از حلقوم امپریالیسم و رژیم شاه ـ ساواک بیرون کشیده شده بود.

توافق‌های پشت پرده میان جناح‌های سرمایه‌داری بزرگ در حاکمیت جمهوری اسلامی با امپریالیسم آمریکا و دیگر شرکای آن، ظاهراً هم‌زمان با برپایی جنگ جدید امپریالیسم آمریکا علیه مردم عراق و یورش به مردم جنوب آن کشور، با نتایج دلخواه امپریالیسم به ثمر رسیده است. این توافق پشت‌پرده علیه منافع ایران و مردم آن است که در سخنان یک‌دست سران جمهوری اسلامی تبلور می‌یابد. حاکمیت سرمایه‌داری‌ای که می‌رود تا به متحد طبیعی برای اجرای نسخهٔ جهانی اقتصادی ـ اجتماعی امپریالیستی بدل شود. این همان مسیری است که «حکم حکومتی» آیت‌‏الله خامنه‏‌ای در سال ١٣٨۵ مبنی بر نقض غیرقانونی اصل ۴۴ قانون اساسی تدارک دیده بود و اکنون عملی ساختن آن، پس از نبردی برای دو دهه بین انقلاب و ضدانقلاب در ایران جریان داشت، اکنون به سود جناح‌های سرمایه‌‏داری بزرگ حاکم، پایانی موقتی می‌یابد.

ضدانقلاب پیروز شده امیدوار است با برخوردار شدن از «برنامه‏‌های تشویقی» امپریالیسم، زمینهٔ ادامهٔ بقای خود را تضمین کند، غافل از آن که اشتهای امپریالیسم بیش از این‏ها است و این تنها قدم نخست در سرازیری تسلیم خواهد بود.

آیت‏الله خامنه‌‏ای در مشهد خواست مردم میهن ما  برای پیشرفت اقتصادی و اجتماعی را بهانه قرار داد تا به توجیه توافق‏‌های پشت پرده و دور از انظار مردم بپردازد. او می‌خواهد سلب حق حاکمیت مردم و مخالفت اکثریت ٩٠ درصدی آن‏ها را با نسخهٔ امپریالیستی «خصوصی و آزادسازی اقتصادی»، با تهدید به نظم و انضباط و ضرورت شتاب حساب شده پاسخ دهد. او می‌گوید «… باید با تلاشی مضاعف، جدی‌تر و با نهایت شتاب … منظم و منضبط به جلو برویم و در عرصهٔ داخلی و همچنین عرصهٔ پیچیدهٔ بین‌‏المللی از تمام ظرفیت‌‏ها برای دست‏یابی به پیشرفت‌‏های بزرگ استفاده کنیم.»

اما این خاک به چشم مردم ریختن است. مردم میهن ما خوب می‌دانند که سرمایه‏‌گذاری در ایران برای توسعهٔ اشتغال و تولید در کشور یک مسأله است و اجرای نسخهٔ امپریالیستی مسأله‌ای دیگر. در حالی که سرمایه‌‏گذاری در کشور، از جمله توسط بخش خصوصی، می‌تواند در چهارچوب برنامهٔ «اقتصاد ملی» قدمی مثبت و سازنده در جهت توسعهٔ اقتصادی و اجتماعی کشور باشد، «خصوصی و آزادسازی اقتصادی» حلقه‌‏ای از جهانی‌سازی زیر سلطهٔ سرمایهٔ مالی امپریالیستی است و پیامد اجرای آن چیزی جز غارت ثروت‌‏های ملی، توسعه بیکاری و فقر نخواهد بود.

بلعیدن سهام شرکت‏‌های ملی و متعلق به مردم در بورس، با سرمایه‏‌گذاری به‌منظور اشتغال یکی نیست. غارت‌گران ثروت‏‌های مردم مدعی هستند که با خصوصی و آزادسازی اقتصادی، اقتصاد کشور به جریان می‌افتد و با ایجاد فرصت‌‏های اشتغال، بیکاری از بین می‌رود. این ادعایی دروغین و کذبی مطلق است. تجارب کشورهای دیگر در برابر ما است. برای ایجاد فرصت اشتغال جدید و توسعهٔ وضع اقتصادی، باید عرصهٔ جدیدی از رشته‌‏های تولیدی و یا خدماتی به‌راه انداخته شود. فروش چند ماه پیش سهام فولاد مبارکه که چندین دهه است در روند تولید فولاد در ایران مشغول به‌کار است و تولید خود را نیز توسعه داده است، حتی یک فرصت اشتغال جدید هم ایجاد نکرد.

خریداران اصلی سهام شرکت‏‌هایی از نوع فولاد مبارکه در بورس‏‌ها در سراسر جهان، «شرکت‏‌های مالی» هستند. این شرکت‏‌ها تنها در جست‌وجوی سود به خرید سهام این یا آن شرکت دست می‌زنند. دست‌رسی به سود ٢٠ تا ٢۵ درصدی در بورس‏‌ها، با اخراج‏‌ها، با تقلیل دستمزد‏ها و تشدید شدت استثمار نیروی کار همراه است.

بدین‏ ترتیب باید با صراحت اعلام داشت که «عیدی» نهفته در پیام‏‌های نوروزی نمایندگان سرمایه‌‏داری بزرگ حاکم بر جمهوری اسلامی، چیزی جز یک فاجعهٔ عظیم برای استقلال ملی ایران نیست و تنها یک مرحلهٔ جدید از غارت منابع ملی و انسانی میهن ما را توسط نواستعمار تشکیل می‌دهد، روندی که پاسخ شایستهٔ مردم میهن را دریافت خواهد کرد.

توسعهٔ ضروری اقتصادی، از جمله به کمک سرمایه‌‏های ملی و استفاده از سرمایه و تکنولوژی پیشرفته در جهان، تنها از طریق اجرای یک اقتصاد ملی ممکن و قابل دست‌یابی است. برای دست‌یابی به چنین هدفی، مبارزهٔ متحد همه نیروهای میهن‏‌دوست و ترقی‌‏خواه کشور در یک جبههٔ متحد در دفاع از آرمان‌های دموکراتیک و ضدامپریالیستی انقلاب مردم میهن ما، امری ضروری است.

About The Author

Number of Entries : 34

نظر دهید

© 2012 تارنگاشت مهر